Gigabyte GSmart G1342 Houston Screen Size Dimensions
Gigabyte GSmart G1342 Houston screen size dimensions, viewport size, pixel density and more information.
Specs:
| WIDTH | 320 px |
|---|---|
| HEIGHT | 480 px |
| SCREEN SIZE INCH | 3.5" |
| PX DENSITY | ~165 ppi |
| ASPECT RATIO | 2/3 |
| DISPLAY TYPE | TFT, 256K colors |
| PHYSICAL SIZE MM | 121 x 62.5 x 12.5 mm |
| OPERATING SYSTEM | Android 4.0 |
| RELEASE DATE | Released 2011 |
Information:
The Gigabyte GSmart G1342 Houston is a smartphone with a 3.5-inch TFT display. It has a screen resolution of 320 x 480 pixels, resulting in a pixel density of approximately 165 pixels per inch (ppi). The display has an aspect ratio of 2:3 and supports 256K colors. The physical dimensions of the device are 121 x 62.5 x 12.5 mm (4.76 x 2.46 x 0.49 inches). It runs on the Android 4.0 operating system and was released in 2011. The device is manufactured by Gigabyte and falls under the smartphone category.
More Smartphones from Gigabyte
Gigabyte GSmart 2005
240 x 320 px
Gigabyte GSmart G1355
480 x 800 px
Gigabyte GSmart i
240 x 320 px
Gigabyte GSmart Sierra S1
720 x 1280 px
Gigabyte GSmart Guru (White Edition)
1080 x 1920 px
Gigabyte GSmart Mika MX
540 x 960 px
Gigabyte GSmart G1315 Skate
320 x 480 px
Gigabyte GSmart S1205
240 x 400 px