Haier M260 Screen Size Dimensions
Haier M260 screen size dimensions, viewport size, pixel density and more information.
Specs:
| WIDTH | 128 px |
|---|---|
| HEIGHT | 160 px |
| SCREEN SIZE INCH | 1.8" |
| PX DENSITY | ~114 ppi |
| ASPECT RATIO | 19/24 |
| DISPLAY TYPE | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| PHYSICAL SIZE MM | 104 x 46.5 x 16.8 mm |
| OPERATING SYSTEM | Feature phone |
| RELEASE DATE | Released 2006, Q2 |
Information:
The Haier M260 is a feature phone with a compact 1.8" TFT resistive touchscreen display. The screen has a resolution of 128 x 160 pixels, resulting in a pixel density of approximately 114 pixels per inch (ppi). The display supports 65K colors and has an aspect ratio of 19:24. The physical dimensions of the device are 104 x 46.5 x 16.8 mm (4.09 x 1.83 x 0.66 in). The device was released in the second quarter of 2006 and is categorized as a phone.