Alcatel OT-318D Screen Size Dimensions
Alcatel OT-318D screen size dimensions, viewport size, pixel density and more information.
Specs:
| WIDTH | 120 px |
|---|---|
| HEIGHT | 160 px |
| SCREEN SIZE INCH | 1.8" |
| PX DENSITY | ~114 ppi |
| ASPECT RATIO | 3/4 |
| DISPLAY TYPE | TFT, 256K colors |
| PHYSICAL SIZE MM | 109 x 46 x 14 mm |
| OPERATING SYSTEM | Feature phone |
| RELEASE DATE | Released 2012, January |
Information:
The alcatel OT-318D is a feature phone with a compact 1.8-inch TFT display. The screen has a resolution of 120 x 160 pixels, resulting in a pixel density of approximately 114 pixels per inch (ppi). The display supports 256K colors and has an aspect ratio of 3:4. The physical dimensions of the device are 109 x 46 x 14 mm (4.29 x 1.81 x 0.55 in). This phone was released in January 2012 by alcatel.